Autor: Klaudia TAJS
Echo Dnia
Ponad 200 harcerzy i harcerzy z terenu całej Polski w miniony weekend gościło w Tarnobrzega w ramach XXIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Śpiewograniec”. Podczas sobotnich przesłuchań na scenie Tarnobrzeskiego Domu Kultury zaprezentowało się 16 zespołów, które wykonały 38 utworów konkursowych. Do koncertu galowego jury zakwalifikowało dziewięć utworów. Robert Kędziora, komendant festiwalu tłumaczy, że Śpiewograniec w dzisiejszych czasach to miejsce spotkań młodzieży i wymiany doświadczeń. - To poznawanie młodych ludzi i rozwijanie się - mówił Robert Kędziora. - Zapewniamy im miejsce gdzie mogą się spotkań oraz program. Tu mogą poznać zakątki Tarnobrzega i zaprezentować swój dorobek artystyczny. Tu nawiązują kontakty i znajomości, które utrzymują przez wiele lat.
Bo harcerstwo łączy ludzi Robert Kędziora zapewnia, że harcerstwo to nurt, który nadal łączy ludzi. - Osobiście nie uczestniczę już aktywnie w życiu harcerskim, ale gro osób, które funkcjonują w tym środowisku odwiedzają się wzajemnie i utrzymują kontakty - dodaje komendant festiwalu. - Dziś gościmy harcerzy z Leżajska, a za kilka tygodni, oni goszczą nas na swoim festiwalu. To jest właśnie piękne. Zaśpiewali przed wręczeniem Podsumowaniem XXIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Śpiewograniec” w Tarnobrzegu był sobotni koncert galowy w Tarnobrzeskim Domu Kultury, podczas którego wystąpił Zespół Caryna. Wystąpili założyciel i lider Łukasz Nowak oraz skrzypek Adam Marańda. Podczas godzinnego koncertu uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu autorskich kompozycji do słów Łukasza Nowaka oraz piosenki artystów którzy na przełomie lat inspirowali zespół w swojej działalności. Nie zabrakło piosenki poetyckiej, ballady. piosenki studenckiej. Duet sięgnął także po zapomniane utwory z nurtu turystycznego. Niepowtarzalne dźwięki i teksty w połączeniu z niezwykłymi osobowościami scenicznymi muzyków na długo pozostaną w pamięci słuchaczy, którzy wypełnili po brzegi salę widowiskową Tarnobrzeskiego Domu Kultury.
Deszcz nagród i dyplomów Jury w składzie: Jarosław Piątkowski – Przewodniczący Jury, Janusz Szwed, Czesław Chabel, Jan Duma i Robert Kędziora po wysłuchaniu 38 zgłoszonych do przesłuchań utworów konkursowych przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: Nagrodę GRAND PRIX otrzymały Podkarpatki z Krosna. Pierwsze miejsce zajął Zespół Team Band z Leżajska, II miejsce Zespół 104 Artystyczna Drużyna Harcerska z Mirca za utwór Tylko „Ty i ja”, trzecie III Zespół Manufaktura z Annopola za utwór „Ballada północna”. Nagrodę główną w kategorii dodatkowej otrzymał Zespół Team Band z Leżajska za wykonanie utworu „Życie to nie teatr”. Wyróżnienie premiowane udziałem w koncercie galowym dla zespołu Astrano z Puław za wykonanie utworu Chrystus Bieszczadzki. Wyróżnienie – premiowane udziałem w koncercie galowym dla 1 Gromady Zuchowej Zuszki Duszki z Nowej Dęby za włożoną pracę artystyczną i wykonanie utworu „Zuchowa Bajka”.
Na koniec festiwalu organizatorzy zaprosili uczestników na kolejną edycję „Śpiewograńca”.